MIKS SUITSUGENERAATOR?

Smoke King smokerMis on suitsugeneraator ja kes on selle taga?
Suitsugeneraatori valmistamise idee tekkis kirglikel harrastuskalameestel, Timol ja Einaril aastal 2012, viibides kalastusreisil Norras. Tekkis vajadus portatiivse suitsuahju järgi, mis oleks mõõtmetelt väike ja mida saaks ka reisidele mugavalt kaasa võtta. Erinevaid lahendusi kombineerides valmis aastal 2013 suitsugeneraator, mida toodetakse Tartus kaubamärgi SmokeKing nime all. Suitsugeneraator on roostevabast terasest seade, mille abil on võimalik lihtsasti kodus valmistada külm- ja kuumsuitsutatud toite.

Kuidas suitsugeneraator töötab ja mis on selle eelised võrreldes tavalise suitsuahjuga?

Töötav suitsugeneraator.
Töötav suitsugeneraator.

Põhiline suitsugeneraatori eelis tavalise suitsuahju ees on külmsuitsutamise võimaldamine igaühele, kodustes tingimustes. Generaatorit on mugav kaasas kanda ka kohtadesse kus puudub elektrile juurdepääs. Seda võimaldab patareidel töötav õhkpump, mida saab lisaks komplektis olevale 220V õhkpumbale juurde tellida. Generaatori tööd ei pea pidevalt jälgima, see töötab ühe täitmisega 4-5 tundi järjest. Pole ka ohtu, et laast kõrbema hakkaks ja jätaks toidule ebameeldiva kõrvalmaitse. SmokeKing suitsugeneraatori kokkupanek ja puhastamiseks lahtivõtmine on lihtne.

Külmsuitsutamiseks on võimaik suitsugeneraatorit paigutada erinevate grillide ja mahutite külge, milleks sobivad näiteks tavaline grill, veinivaat, puidust kamber, juba olemasolev suitsuahi, vana külmkapp või tugevamast papist kast. Oluline on, et suits käiks kambrist läbi, seetõttu on tähtis, et kambri ülaosas oleks reguleeritav avaus, mille kaudu pääseks suits kambrist välja ja mille kaudu on võimalik mõningal määral reguleerida temperatuuri kastis. Nüüd jääb üle ainult valada suitsugeneraator laastu täis, käivitada õhkpump, süüdata generaator ja käia vahetevahel suitsutamise protsessi jälgimas. Külmsuitsutuskambrit ei tohiks paigutada päikese kätte, et kastis olev temperatuur ei tõuseks üle 32°C. Tuleb ka jälgida, et temperatuur suitsutuskastis ei langeks madalamale kui 12°C. Külmsuitsutamiseks talvel, kui õhutemperatuur on madalam, on vaja kasutada elektrilise termostaadi ja küttekehaga külmsuitsutuskasti. Automaatika reguleerib kasti temperatuuri nii, et see jääks soovitud vahemikku. 

Töötav külmsuitsukapp koos suitsugeneraatoriga.
Töötav külmsuitsukapp koos suitsugeneraatoriga.

Külmsuitsutamiseks sobivad eelkõige rasvasemad kalad ning suitsuahju soojus hoitakse sellisena, et rasv nendest kaladest välja ei tilguks. Külmsuitsutama ei pea ainult forelli, lõhe või paltust. Ka teised kalaliigid, näiteks haug, koha, tursk ja siig jäävad külmsuitsutades suurepärase maitsega. Suitsutamiseks kasuta ainult värsket või koheselt pärast püüdmist külmutatud kala.
Pärast suitsutamist tuleks kalu hoida vähemalt järgmise päevani külmkapis pakendatuna rasvakindlasse paberisse või kilesse. Seismine võimaldab maitseainetel tungida sügavamale lihasse ja toob maitseid rohkem esile. Kalu võib ka sügavkülmutada, sellisel juhul säilivad fileed üle poole aasta. Vaakumpakendatud fileed seisavad ka tavalises külmkapis kuni paar kuud. Proovi külmsuitsutada ka kalamarja. Aseta soolatud kalamari küpsetuspaberile, määri õrnalt laiali õhukeseks kihiks ja pane küpsetusrestile. Külmsuitsuta 6-10 tundi. Tulemus jääb hõrk.

Kuumsuitsutatud toitude valmistamiseks tuleb generaator kinnitada köetava ahju või hot smokinggrilli külge. Suitsugeneraator tuleb täita kuiva, ilma kooreta lepalaastuga, asetada peale puidust kaas ja lülitada sisse õhkpump. Käivitamiseks on vaja külgedel olevate aukude kaudu süüdata laast, selleks sobib kõige paremini tuulekindla leegiga tulemasin või gaasisüütaja, süüdata saab ka tikkude abil. Õhkpump tagab pideva õhu juurdevoolu generaatorisse ja ei lase laastul kustuda. Jägida tuleb vaid, et temperatuur köetavad ahjus jääks kuumsuitsutamise temperatuuri vahemikku 80-140° C. Suitsutusaeg kestab 20 minutist kuni 1,5 tunnini. Enamasti kuumsuitsutatakse pisemaid kalu, näiteks
rääbist.

Soesuitsutamisel peab suitsu temperatuur jääma vahemikku 50-90° C, suitsutusaeg on 1 tunnist kuni 6 tunnini. See suitsutustehnoloogia on Eestis kõige enam levinud. Enne suitsutamist kalad enamasti soolatakse, soolsus peaks olema vahemikus 2-3%. Soolatakse kas kuivalt (kalad hõõrutakse seest ja väljast soolaga kokku) või märjalt (kalu hoitakse küllastunud soolalahuses 20-60 minutit). Sooldunud kalad jäetakse tahenema. Tavaliselt lastakse kaladel taheneda otse suitsuahjus, varrastele torgituina
või restidele laotatutena. Ahju juba köetakse, kuid kuumust hoitakse madalana ning suitsuahju ust lahtisena, et õhk saaks suitsukastist läbi käia ning liigse niiskuse kastist väljutada. Tahendada tuleb kalu seni, kuni nende pind enam märjalt ei läigi vaid tuhmub. Tahenemine võtab aega vähemalt pool tundi. Palju mõjutavad suitsutamist välisõhu temperatuur ja tuule tugevus. Esimesest sõltub ahju jahtumine ning see, teisest oleneb aga suurel määral ahju tõmme, mis omakorda mõjutab laastu põlemise intensiivsust. Suitsugeneraatoriga soesuitsutamisel on oluline jälgida vaid suitsuahju temperatuuri, laastu liiga kiiret põlemist ja kalale kibeda maitse tekkimist karta pole vaja.

Vaata ka videotest lähemalt järgi, kuidas suitsugeneraator töötab:

https://youtu.be/7FMFOGcEbkw
https://youtu.be/5wzCyAOad10
https://youtu.be/YkGfQ3fDufU
https://youtu.be/f8-ujbb_RDw